niedziela, kwiecień 11, 2021

Znajdź na stronie

Vinaora Nivo Slider

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Bezpieczeństwo uczniów w cyberprzestrzeni – wyzwaniem dla środowiska wychowawczego.

W Zespole Szkół im. H. i K. Gnoińskich, 26 lutego 2016roku  odbyły się warsztaty zatytułowane "Bezpieczeństwo uczniów w cyberprzestrzeni – wyzwaniem dla środowiska wychowawczego". Prowadzący:  prof. dr hab. Józef Bednarek i  dr Anna Andrzejewska – to pracownicy uczelni pedagogicznych, autorzy wielu publikacji i książek, eksperci w zakresie zagrożeń cyberprzestrzenią . Pan profesor jest wiceprzewodniczącym a pani doktor członkiem Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci w Cyberprzestrzeni powołanego przez Rzecznika Praw Dziecka.

 

  P. dr Andrzejewska uświadomiła nam, że nadmierne korzystanie z Internetu może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Możemy zachorować z powodu braku ruchu, z powodu złego odżywiania. Nasze kręgosłupy, układ krwionośny, nerwowy także źle  znoszą długotrwałe przebywanie w jednej pozycji przed komputerem. Przy okazji psujemy sobie wzrok oraz słuch od głośnego słuchania przez słuchawki ścieżek muzycznych do gier. Na nasz organizm działa pole elektromagnetyczne.

Myślę, że wiele osób po raz pierwszy usłyszało o HIKIKOMORI jako zjawisku całkowitej alienacji społecznej młodego człowieka, o uzależnieniu od komputera prowadzącego do  śmierci przy komputerze. Prelekcję ilustrowały zapadające w pamięć, dojmujące, etiudy filmowe , fragmenty gier komputerowych,  zrzuty z „czatów” dzieci –uczniów  gimnazjum. Usłyszeliśmy o konkretnych przypadkach problemów rodzin – słowa bezradnych matek, relacje córek i synów o zapadaniu się w chorobę.

Mogły także przerazić treści prelekcji doktorantki pana profesora -  p. Justyny Woźniak. Mówiła ona o sekstingu, o nowym niebezpiecznym  zjawisku zamieszczania przez dzieci na stronach internetowych swoich nagich zdjęć  i o skutkach takiego zachowania.

Zapewne nie była to lekcja dla słuchacza łatwa, niektóre treści przerażały, zmusiły do zastanowienia, czy my już jesteśmy uzależnieni. Czasów nie zmienimy, Internet będzie w naszym życiu odgrywał coraz większą rolę. To tylko od nas zależy, czy damy mu zdominować nasze życie, czy wyznaczymy mu konkretne korzystne dla nas ograniczające złe skutki ramy. Zróbmy to póki jeszcze to my a nie internet sterujemy naszym życiem.