sobota, kwiecień 10, 2021

Znajdź na stronie

Vinaora Nivo Slider

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przyciski strona główna

 

uczniowie nauczyciele bibioteka pedagogrekrutacja wspolpraca FSYNTEAA1tot1rainbow1P

Siennicki ołtarz

           Ołtarz w każdym kościele jest najważniejszą jego częścią.

    Wybudowany w połowie XVIII w. barokowy kościół dla oo. Reformatów w Siennicy wyposażony był w siedem ołtarzy, z których najbardziej okazały był ołtarz główny. Na fotografiach z okresu międzywojennego widzimy jak wspaniale się prezentował. Niestety, całe wyposażenie kościoła, a także dokumenty zgromadzone przez lata przez zakonników (np. kronika) i proboszczów (księgi parafialne) zostały zniszczone podczas działań wojennych w czerwcu 1944 r. Niepowetowana to strata dla parafian i dla badaczy historii Siennicy.

        Kościół odbudowano ze zniszczeń wojennych i służył dalej parafianom, jednak ołtarz główny wyglądał już inaczej. Wykonano go w latach 70. XX w. techniką sgraffito i przedstawiał Chrystusa Ukrzyżowanego. Starsi parafianie, pamiętający wygląd wnętrza przedwojennego kościoła, przekazywali marzenie o restauracji ołtarza kolejnym pokoleniom. Marzył o tym ks. Julian Paśkiewicz dokonując remontu w kościoła w latach 80. i ks. Kazimierz Sokołowski, który w 2004 r. odtworzył wygląd cudownego obrazu Matki Boskiej Siennickiej i wybudował nową dzwonnicę pięknie harmonizującą swoją architekturą z wyglądem kościoła.

       Jednak dopiero w 2008 r. gdy proboszczem w Siennicy był ks. Marek Doszko powstał komitet rekonstrukcji ołtarza, zaczęto zbierać fundusze. Dzieło zakończono w 2015 r. Ks. proboszcz Marek Kasprzak mógł zaprosić do Siennicy ks. abp Henryka Hozera ordynariusza warszawsko-praskiego, by ten przewodniczył uroczystej mszy świętej. 21 listopada ks. abp dokonał rekonsekracji kościoła i poświęcenia ołtarza i nastawy ołtarzowej. Licznie zgromadzeni parafianie przeżywali tę uroczystą chwilę z należną powagą, ale i z dumą, że to co zniszczyli przed laty barbarzyńscy najeźdźcy wreszcie udało się odbudować.

Opis fotografii:

1. Ołtarz główny w latach 70.tych XX w.
2. Abp Hozer podczas uroczystości 21.XI.2015 r. Z tyłu pochodzący z Siennicy ks. Piotr Domański.
3. Odrestaurowany ołtarz.
4. Ołtarz w latach 30.tych XX w.
5. Dla porównania wygląd obecny siennickiego ołtarza.