niedziela, kwiecień 11, 2021

Znajdź na stronie

Vinaora Nivo Slider

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przyciski strona główna

 

uczniowie nauczyciele bibioteka pedagogrekrutacja wspolpraca FSYNTEAA1tot1rainbow1P

2016 - rok jubileuszy

Życząc sobie wszystkiego najlepszego w tym Nowym 2016 r.  warto zauważyć, że z pewnością w życiu naszej szkoły będzie to rok niezwykły. Przyjdzie nam bowiem obchodzić kilka ważnych rocznic. Lata z szóstką na końcu, bądź z jedynką przypominają o tych okrągłych -leciach. Przyjrzyjmy się więc im pod tym kątem.

       O tym wie każdy nasz uczeń i absolwent. W 1866 r. powstała nasza szkoła, której siedzibą była część budynków poklasztornych. To dokładnie 150 lat temu zorganizowano w Siennicy Kursy Pedagogiczne dla nauczycieli ludowych, potem nazwane Seminarium Nauczycielskim. Planowane są jubileuszowe obchody. Odbędzie się kolejny, XVII Zjazd Absolwentów, na który dyrekcja szkoły i Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Szkół Siennickich serdecznie wszystkich zapraszają w dniu 11 czerwca. 

Równo100 lat temu, w 1916 roku, Kazimierz Gnoiński został dyrektorem Seminarium dla Nauczycieli Ludowych, a po upaństwowieniu - Seminarium Nauczycielskiego w Siennicy. Człowiek ten położył dla tej szkoły tak wielkie zasługi, zdobył tak wielki autorytet i szacunek wśród potomnych, że został, wraz z małżonką Hipolitą, patronem kolejnej szkoły kształcącej nauczycieli - Liceum Pedagogicznego. H. i K. Gnoińscy patronowali następnie kolejnym siennickim szkołom: Zasadniczej Szkole Zawodowej i Studium Nauczycielskiemu, a także są patronami dzisiejszego Zespołu Szkół. Ponadto, w 1916 r. szkoła otrzymała swój pierwszy sztandar, ufundowany przez ziemianina, jednego z założycieli polskiego seminarium i jej mecenasa pana Stanisława Dłużewskiego. To na tym sztandarze po raz pierwszy wyhaftowano hasło przyświecające do dziś wszystkim siennickim szkołom: „Jaki siew, taki plon”. Wreszcie, także w 1916 r. odbyła się pierwsza polska matura w naszej szkole, a w kolejnych latach opuszczali mury szkoły absolwenci nie tylko świetnie przygotowani do wykonywania zawodu nauczycielskiego, ale także ludzie świadomi swojej roli w społeczeństwie, niosący na wieś postęp i nowoczesność, organizujący życie społeczne i kulturalne w środowiskach, w których przyszło im żyć i pracować.

90 lat temu, w 1926 r., oddano do użytku nowy gmach szkoły. Nowoczesny, wyposażony we własną elektrownię, ujęcie wody głębinowej, łaźnię, kuchnię, skanalizowany, posiadający salę gimnastyczną wykorzystywaną jako miejsce wystawiania przedstawień i koncertów dla okolicznej ludności. Ten budynek przetrwał szczęśliwie kataklizm II wojny światowej i służy nam do dziś.  

W 1936 r. powstało Państwowego Gimnazjum Męskie w Siennicy. Mija więc 80 lat od tego wydarzenia. Żaden z tych przedwojennych gimnazjalistów nie ukończył szkoły ponieważ wybuchła wojna. Jednak wszyscy oni z wdzięcznością wspominali lata nauki w Siennicy. Dzisiejsi uczniowie naszego gimnazjum mogą śmiało brać przykład ze swoich starszych kolegów, dla których nauka była najważniejszym życiowym celem.

70 lat temu, w 1946 r. odbył się zjazd absolwentów w 30. lecie pracy dyr. Kazimierza Gnoińskiego. Utworzono w Siennicy kolejną szkołę dla przyszłych nauczycieli -  Państwowe Koedukacyjne Liceum Pedagogiczne.

W tym roku mija 65 lat od śmierci Kazimierza Gnoińskiego, który zmarł w 1951r. i 60 lat od śmierci jego żony Hipolity, zmarłej w 1956 r. Oboje są pochowani na siennickim cmentarzu o czym pamięta społeczność naszej szkoły składając na grobach Patronów kwiaty i zapalając znicze.

50 lat temu w 1966 r. bardzo uroczyście obchodzono stulecie szkoły. Zorganizowano kolejny Zjazd Absolwentów, na który m.in. przygotowano publikację w postaci książki pt. „W służbie wsi i kraju”. Ta książka do dziś jest najważniejszym źródłem informacji o Siennicy i o naszej szkole. W tymże 1966 r., rozpoczęła swoją działalność Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa i kursy przysposobienia rolniczego co zapoczątkowało w Siennicy historię szkolnictwa zawodowego nastawionego na przygotowanie absolwentów do pracy w rolnictwie.

Na koniec jeszcze jeden mały jubileusz. Otóż w tym roku mija 15 lat istnienia w naszej szkole gimnazjum. Możemy powiedzieć, że przed piętnastu laty gimnazjum wróciło w mury naszej szkoły. Pamiętamy przecież, że przed wojną to właśnie gimnazjum funkcjonowało w Siennicy. Różnica jest jednak taka, że obecni gimnazjaliści bez przeszkód kończą swoją szkołę, by móc kształcić się w wybranych przez siebie szkołach średnich.

 Rozpoczynający się właśnie Rok 2016 z pewnością będzie rokiem ważnym w dziejach naszej szkoły nie tylko ze względu na rocznice, ale także dlatego, że kolejna grupa maturzystów przystąpi do zdawania egzaminu dojrzałości. Im przede wszystkim trzeba życzę pomyślności, bo przecież historia zobowiązuje.