niedziela, kwiecień 11, 2021

Znajdź na stronie

Vinaora Nivo Slider

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przyciski strona główna

 

uczniowie nauczyciele bibioteka pedagogrekrutacja wspolpraca FSYNTEAA1tot1rainbow1P

Święto Zmarłych

1 listopada, dzień zwany Świętem Zmarłych, a właściwie Święto Wszystkich Świętych skłania nas do wspomnień o naszych zmarłych. Naszych, czyli z nami spokrewnionych, naszych, bo żyjących i pracujących kiedyś tu gdzie my teraz żyjemy i pracujemy, ale też naszych, bo oddali życie byśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. Pamiętamy o nich i gdy nadchodzi ten czas ciszy i zadumy odwiedzamy cmentarze, składamy wiązanki kwiatów, zapalamy znicze i modlimy się przy mogiłach.

 

Wielu nauczycieli i absolwentów naszych szkół pochowanych zostało na cmentarzu w Siennicy. Wśród nich także dyrektorzy naszej placówki oświatowej, a przede wszystkim patroni szkoły Hipolita i Kazimierz Gnoińscy. Pamiętamy o nich, nie możemy zapomnieć jednak też o tych, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Powinniśmy się pomodlić za poległych za Ojczyznę, zapalić znicz na Grobie Nieznanego Żołnierza na siennickim cmentarzu. Winniśmy naszym przodkom wdzięczność za czyny, poświęcenie i niejednokrotnie za ofiarę życia dla przyszłych pokoleń, czyli dla nas.

Katyń jest słowem symbolem. Myślimy o zbrodni katyńskiej czyli o wymordowaniu w 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD około 22 tys. naszych rodaków. Wśród zamordowanych przez Rosjan znalazło się ośmiu Sienniczan, czyli mieszkańców Siennicy oraz uczniów i absolwentów naszej szkoły. Dla uczczenia ich ofiary posadziliśmy na terenie naszej szkoły Dąb Pamięci. W szkolnym ogrodzie natomiast mamy głaz polny poświęcony prof. Antoniemu Królikowskiemu, który poległ w wojnie polsko-bolszewickiej i pochowany został gdzieś w nieznanym nikomu miejscu pod Nowogrodem 1sierpnia 1920 r.

Na cmentarzu przykościelnym warto odwiedzić grób wielce zasłużonych dla naszej szkoły ks. Łukasza Janczaka i ziemianina Stanisława Dłużewskiego. Będzie też rzadka okazja do wejścia do podziemi kościelnych, gdzie znajdują się trumny z pochowanymi tam zakonnikami mieszkającymi niegdyś w siennickim klasztorze.